BAL w Miriam

Wystawa BAL to swoiste podsumowanie, to „dobre zakończenie”, na które wszyscy czekamy. Są tu OBRAZY WITALNE emanujące dobrą energią, obrazy z cyklu W AUREOLI, które przenoszą nas do sfery sacrum. Jest „radość mi mo wszystko”.

BAL – wernisaż wystawy malarstwa Beaty Wąsowskiej w Galerii Sztuki Miriam. Tychy, 14 października 2002. Foto. archiwum artystki (po transformacji).

Pierwszy obraz jaki widzimy to BIAŁY KWADRAT. Nawiązuję tym obiektem do CZARNEGO KWADRATU (cyklu prezentowanego w galerii Obok, oraz do obrazu Kazimierza Malewicza). „Biały kwadrat”, chociaż jego biel ma dawać nadzieję, poprzez związek z Malewiczem przypomina o toczącym się za naszą granicą konflikcie.
Biały kwadrat jest nośnikiem wielu znaczeń. Biały kawałek płótna, to początek każdego obrazu, pole artystycznej wolności. Miejsce gdzie może wydarzyć się cud. Artysta musi zmierzyć się z bielą tego pola. Nie zawsze wychodzi zwycięsko, czasem przegrywa, ale gromadzi doświadczenie, które jest bezcenne.
Po lewej stronie „Białego kwadratu” umieściłam obraz, który reprezentuje chaos, ten „który był na początku”. Tak zaczyna się każdy mój obraz. Emitowane podczas wernisażu (na podłodze) światło, slajdy moich obrazów prowadzą widza w głąb galerii. Mam nadzieję, że wernisaż, że kolory moich obrazów, że atmosfera zabawy, balony i uśmiechy wyzwoliły energię potrzebną aby pokonać obecny „stan rzeczy”.
Wystawa będzie dostępna do początku grudnia 2022.