Niebieski, niebiański

Beata Wąsowska„Ze swojej fascynacji symboliką kolorów ( w poezji, Beato, w poezji) wyławiam to, co ma związek z niebieskościami. Czy wiesz, że ambiwalencja błękitu wyraża się zarówno w serdecznej radości, jak i w głębokim smutku? Wyniki psychologicznych badań mówią o korelacji błękitu z miłością i inteligencją, co znaczy, że między tą barwą i wymienionymi pojęciami istnieje uczuciowy związek. Gdy patrzymy na niebieską powierzchnię, mamy wrażenie, że barwna plama oddala się od nas, a więc “ucieka”.
Dlatego przypisuje się niebieskiej barwie nie tylko magiczny efekt “wymykania się” i dali, ale również czegoś nieosiągalnego, “przebywającego w chmurach”, czy czasowego oddalenia, a więc tęsknoty za czymś, co dalekie lub minione. Nie zawsze symbolika błękitu związana była z wiernością i opiekuńczością chrześcijańskich bóstw.
Czy wiesz, że w czasach przedchrześcijańskich czarownice posiadały niebieskie płaszcze i rekwizyty?
Czy wiesz, że w późnym średniowieczu niebieski kolor był symbolem niewiernych i oszukanych?

Rozgadałam się o niebieskościach, bo dziś czuję się tak właśnie, jak kolor niebieski. Być może, gdybym pisała ten tekst jeszcze przed Świętami Wielkiej Nocy, to czułabym się jak kolor czerwony.”

Marta Fox ze wstępu do wystawy „Dowód na usta”, 2001